U HKŽ MÜNCHEN SVEČANO PROSLAVLJENO STEPINČEVO

Relikvije blagopokojnog kardinala koje čuvaju se u našoj župi od 2007. god.

MÜNCHEN, 14.02.2016. - Hrvatski vjernici glavnog bavarskog grada proslavili su u nedjelju 14. veljače blagdan hrvatskog blaženika i zaštitnika svoje misije Alojzija Stepinca. Proteklog tjedna je u periodu od 11 do 13. veljače održana duhovna obnova koju je predvodio dr. fra Josip Blažević, provincijal franjevaca konventualaca. Duhovna obnova koja se održala pod geslom "Godina milosrđa u otkrivanju značenja vlastitog krštenja" privukla je veliki broj vjernika u kapelu bl. Alojzija Stepinca u Schwanthalerstr. 96.

U nedjelju je održano centralno misno slavlje u crkvi St. Michael u samom središtu Münchena. Crkva je kao i svake nedjelje bila ispunjena mnoštvom hrvatskih vjernika iz bavarske metropole i okolnih mjesta. Svečano misno slavlje je započelo procesijom u kojoj su nošene relikvije blagopokojnog kardinala koje se od 2007. godine čuvaju u ovoj velikoj hrvatskoj iseljeničkoj zajednici, u procesiji je ujedno nošena i nova zastava naše župe, koja je ručno izrađena u Splitu.

U procesiji su sudjelovali, ministranti, folkloraši HKŽ, članovi župnog vijeća, te fra Boris Čarić, voditelj HKŽ, fra Filip Mimica, fra Ivan Ante Rožić, fra Krešo Samardžić, fra Jozo Župić, dušobrižnici iz naše župe, đakon Mate Kutleša, đakon Ivica Visković i dr. fra Josip Blažević. Fra Boris Čarić je u uvodnom govoru pozdravio sve nazočne vjernike ističući kako je blaženi Alojzije Stepinac svojim životom pokazao beskrajnu ljubav i odanost prema Bogu, Katoličkoj Crkvi i svom hrvatskom narodu. Neka nam njegov život bude primjer kako u današnje vrijeme trebamo živjeti svoju vjeru, istaknuo je voditelj HKŽ. Na početku misnog slavlja je ujedno blagoslovljena i nova zastava naže župe na čijoj prednjoj strani se nalazi lik našeg blaženika i zaštitinika župe Alojzija Stepinca, dok se na drugoj strani nalazi lik Gospe Sinjske.

Svečano misno slavlje predvodio je dr. fra Josip Blažević, provincijal franjevaca konventualaca. U svojoj nadahnutoj propovijedi fra Josip se osvrnuo na blaženog Alojzija Stepinca, njegovu žrtvu i odanost Katoličkoj crkvi povezujući život blaženika sa Lukinim evanđeljem i kušnjama kojima biva Isus izložen nakon 40 dana posta i boravka u pustinji. Đavao nudi Isusu slavu i bogatstvo kako bi se odrekao Gospodina, tako se i kardinalu Stepincu nudila vodeća pozicija u crkvi Hrvata samo da se odrekne svoje povezanosti sa Vatikanom i da se pokloni komunističkom režimu, ali kardinal je ostao uz svoj narod od početka do kraja, ostao je vjeran svom identitetu. I neka vam on bude primjer odanosti istini i identitetu, jer danas živimo u Europi koja je u dementnom stanju, Europi koja je zaboravila svoje kršćanske korijene i koja je zaboravila svoj identitet.

Koliko je onih izgubljenih i ostavljenih koji ne znaju kamo krenuti, koji su izgubili svoj cilj i odredište. Đavao želi izbrisati naš identitet, i zato nam treba snaga Duha svetoga kako bi mogli prepoznati napasti i kušnje koje nam se stavljaju na put. Na sakramentu krštenja Isus svakom od nas govori ti si moje ljubljeno dijete, krštenje određuje naš identitet, ne bojte se žrtvovati za druge, živite imajući pred sobom lik Blaženog Stepinca i ostanite vjerni svojim nacionalnim i vjerskim korijenima", poručio je u svojoj propovijedi fra Josip.

Uzvišenost i ljepotu ovom misnom slavlju podario je nastup mješovitog zbora HKŽ pod ravnanjem sestre Nikoline Bilić. Članovi zbora su svojim impresivnim izvođenjem duhovnih skladbi dali poseban doprinos svečanom slavlju našeg blaženika.

Tekst & Foto & Video: Anđela Drmić

Baykro line 01

HRVATSKI SPORT

 • FSV Lochhausen – FC Croatia München  2:3 (0:3)

  Nedjelja, 05.06.2016, 14:00 sati
  BSA Bienenheimerstraße

   

  Opširnije...
   
 • N.K.Hajduk München : RW Oberföhring 5:1

  Nedjelja, 16.11.2014, 14:30 sati
  BSA Heinrich-Wieland-Straße

   

  Opširnije...
   
 • FC Croatia München II : FC Viktoria Mün. II 0:4 (0 : 3)

  Nedjelja, 16.11.2014, 12:45 sati
  BSA Surheimer Weg

   

  Opširnije...
   
 • FC Croatia München : ESV München II 2:2 (2:0)

  Nedjelja, 16.11.2014, 14:30 sati
  BSA Surheimer Weg

   

  Opširnije...

© 2014. WWW.BAYKRO.DE Alle Rechte vorbehalten | Impressum | Kontakt